W poprzednich wpisach opisywałem moduł ESP8266 NodeMCU v3, który ma już wbudowane USB. Programowanie na ten moduł wygląda praktycznie tak samo jak w przypadku Arduino. A co w przypadku samego modułu WiFi ESP8266. Tu z pomocą przychodzi nam konwerter USB – UART w moim przypadku jest to CP2102. Z jego pomocą możemy wgrać nasz program bezpośrednio na moduł. Do wysyłania i odbierania danych wykorzystywane są piny RX i TX, należy je podłączyć na przemian. TXD podłączamy do RX, RXD do TX. Pamiętajmy, że układ ESP8266 pracuje pod 3,3V, dlatego zasilanie bierzmy z pinu 3,3V konwertera USB – UART. Podpięcie pod 5V mogłoby uszkodzić nasz układ. W trybie programowania modułu ESP8266 pin GPIO0 podłączamy do masy.
Instalacje wymaganych bibliotek płytki ESP8266 w programie Arduino IDE, opisałem już wcześniej w http://pcudnik.pl/jak-zaczac-zabawe-z-modulem-wifi-esp8266-nodemcu-v3 . Jeśli jeszcze nie masz zainstalowanej biblioteki ESP8266 – zajrzyj. Również opisałem tam jak wgrać najnowszą wersje oprogramowania do modułu WiFi ESP8266.
Gdy podłączymy nasz moduł przez konwerter USB – UART do komputera i mamy zainstalowane biblioteki ESP8266, możemy przystąpić do wgrania przykładowego skryptu.
int ledPin = 0; //GPIO0; //ustawiamy do którego pina jest podłaczona dioda
// funkcja setap uruchamia sie raz przy uruchomieniu
void setup() {
pinMode(ledPin, OUTPUT); // ustawiamy pin jsko wyjście
}
// funkcja loop uruchamia się w nieskończonej pętli
void loop() {
digitalWrite(ledPin, HIGH); // włączmy diode, podajemy stan wysoki
delay(1000); // czekamy sekunde
digitalWrite(ledPin, LOW); // wyłączamy diode, podajemy stan niski
delay(1000); // czekamy sekunde
}
W programie Arduino IDE z narzędzi wybieramy Płytka i ustawiamy „Generic ESP8266 Module”, wybieramy port pod którym podłączony mamy nasz konwerter USP –UART (w przypadku jak nasz komputer nie wykrył podłączonego konwertera sprawdźmy sterowniki, możemy poprać sterowniki ze strony https://www.pololu.com/docs/0J7/all ). Gdy mamy już wszystko ustawione wygrywamy nasz przykład.
Gdy wgramy przykładowy program przepinamy pin GPIO0 z masy do anody diody (dłuższa nóżka)+ tak jak na schemacie poniżej.
Tak wygląda mój układ, który zmontowałem. Pamiętajcie, że jest to układ przykładowy w docelowym podłączeniu modułu ESP8266 po wgraniu programu powinien być podłączony do innego źródła prądu np. baterii.