Visual Studio Code i .NET Core pierwsze kroki

Opublikowany Autor Piotr CudnikDodaj komentarz

Visual Studio Code jest darmowym edytorem programistycznym kodu źródłowego dla użytkowników systemów Windows, Linux oraz Mac OS dostarczonym przez Microsoft. Na pierwszy rzut oka przypomina edytory takie jak  Atom czy Sublime Text jednak jest o wiele bardziej rozbudowanym narzędziem. Visual Studio Code posiada IntelliSense, debugger, systemu kontroli wersji Git oraz mnóstwo rozrzedzeń, które możemy w prosty sposób instalować.  Do tego jest intuicyjne, szybki w działaniu i nie zajmuje zbyt dużo miejsca na dysku.

Visual studio Code możemy pobrać ze strony https://code.visualstudio.com/. Istnieje też możliwość pobrania Visual Studio Code Insiders https://code.visualstudio.com/insiders jest to wersja z aktualna publikacją najnowszych wprowadzonych funkcjonalności. Oczywiście trzeba mieć tu na uwadze, że Visual Studio Code Insiders zawiera nowe funkcjonalności, które nie były jeszcze dobrze sprawdzone czy przetestowane i niekiedy może się zdarzyć, że natkniemy się na jakiś błąd.

W pierwszym kroku po uruchomieniu Visual Studio Code proponuje przejść do zakładki rozszerzeń Extensions Ctrl+Shift+X by zainstalować przydatne rozszerzenia. Poniżej przedstawiam moją listę 5 rozszerzeń, które warto zainstalować na początku.

  1. C#
  2. mssql
  3. Git History (git log)
  4. Git Lens
  5. Visual Studio Keymap
  6. vscode-icons
Napiszmy nasz pierwszy program Hello World! w Visual Studio Code.

Będziemy do tego potrzebować .NET Core SDK, które pobierzemy ze strony https://www.microsoft.com/net/download/core#/sdk. Po instalacji  .NET Core przechodzimy do Visual studio Code, otwieramy terminal Ctrl+`  tworzymy katalog dla naszego projektu i przechodzimy do niego

mkdir Witaj && cd Witaj

otwieramy nasz folder w Visual studio Code

code -r .

w zakładce Explorer Ctrl+Shift+E możemy podejrzeć utworzony pusty folder Witaj

W terminalu Ctrl+`  tworzymy nowy projekt konsolowy C# wpisując:

dotnet new console

Pojawią się nowe pliki Program.cs oraz Witaj.csproj. Następnie przebudowujemy nasz projekt wpisując w terminalu

dotnet restore

aby uruchomić program wystarczy wpisać

dotnet run

Pojawi się napis Hello World!